Informujemy , że wernisaż 
odbędzie się 7 kwietnia
o godzinie 13 00.

Serdecznie zapraszamy!!!!!!




 

                                    


  Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych
życzymy naszym Koleżankom i Kolegom
zdrowia, szczęścia, pomyślności,
w dniach Świątecznych i przyszłości,
życzymy też radości z twórczości,
nowych inspiracji obfitości,
….. a na stołach bez liku,
wszelkich smakołyków.

  Zarząd ZSTK
Przypominamy  , że w sprawie wystawy 
" Wiosenny zawrót głowy ...."
spotykamy się 21 marca 
w CUMIE 
Szczecin, ul . Monte Cassino 19A 
 ( poniedziałek - godzina 13 oo ) .
 Każdy twórca proszony jest o przyniesienie 2 obrazów (tematyka kwiaty)

Serdecznie zapraszamy ! 

                                                                                      







Jeśli chcecie przekroczyć granice czasu i przestrzeni, wybierzcie się całą rodziną na KONSTELACJE WSPOMNIEŃ. INKU Szczeciński Inkubator Kultury zaprasza do swojej niemalże 150-letniej siedziby na dzień z opowieściami o Pogodnie, historiami o budynku i pamięcią mieszkańców. W programie m.in. warsztaty, spotkania, wystawy i koncert.
Rok 2016 INKU poświęca tematowi pamięci lokalnej i już w marcu zaprasza w podróż w głąb historii jednego miejsca. Chcieliśmy zebrać tony wspomnień o pewnym ważnym dla wielu szczecinian miejscu na mapie. Teraz liczymy na ich liczne przybycie. Szczeciński Inkubator Kultury od blisko 5 lat mieści się w przedwojennej willi przy al. Wojska Polskiego 90, jednej z trzech należących kiedyś do Pałacu Młodzieży. Obecni gospodarze wspierani przez poprzednich (Pałac Młodzieży mieści się teraz przy al. Piastów) zapraszają na dzień wypełniony historiami.
Pomysł jest prosty: każdy z nas lubi opowieści. Dlatego już 19 marca br. będzie można dowiedzieć się, gdzie kończy się Łękno, skąd wzięła się nazwa Pogodno oraz gdzie trafiały „społeczne szkodniki”. Od 11:00 w ramach KONSTELACJI WSPOMNIEŃ w INKU odbywać się będą: warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, pokazy szczecińskich filmów archiwalnych i aktualnych, jednodniowa wystawa szczecińskich pocztówek „Miasto w niebycie”, spotkanie z autorką książki „Szczecin Pogodno / Von Westend bis Schönau”, Marią Łopuch i mini koncert jazzowy w malarskiej pracowni. Będzie można także zapoznać się z rezydentami INKU, którzy otworzą tego dnia swoje pracownie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr Jaśmina Wójcik – artystka zajmująca się video, rysunkiem, akcjami społecznymi w przestrzeni miejskiej (site specific), instalacjami interaktywnymi. Laureatka I miejsca w konkursie Samsung Art Master i stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziedzictwo pamięci jest często pretekstem i inspiracją dla działań z obszaru sztuki – rzadko bezbolesnej, nigdy ozdobnej. Jaśmina wykorzystuje to w swoich artystycznych „wojażach”, oswajając tęsknotę. Dla nas także zgodziła się przygotować działanie z nurtu site-specific, czyli stworzone z myślą o określonym miejscu. Jak powstaje takie działanie będzie można podejrzeć (i włączyć się!) 19 marca w INKU. Dzień wcześniej (18 marca, godz. 18:00) Jaśmina weźmie udział w otwartym spotkaniu, które organizowane jest we współpracy z TRAFO Trafostacją Sztuki.

Pod Platanami

XV Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych 

"Pod Platanami"



Serdecznie zapraszamy Baner XV Szczecińkich Spotkań
do udziału w jubileuszowym, XV Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych "Pod Platanami",
które w tym roku odbędzie się
w dniu 5 czerwca (niedziela)
w godz. od 11:00 do 18:00
na terenie Jasnych Błoni im. Jana Pawła II w Szczecinie.

ZSTK w marcu.............


" Martwa natura ".......przypominamy , że nadal można oglądać naszą wystawę w CUMIE ......
Już niedługo zapowiadana zmiana ekspozycji . 

Zapraszamy ! 















Gombrowicz....................


                                                                                 
                                                                               
                                                                                                                                                              
                                                                       

                                         




Pamiętnik Stefana Czarnieckiego
na podstawie opowiadań Witolda Gombrowicza



Autor: Witold Gombrowicz
Reżyseria: Jacek Bunsch
Muzyka: Janusz Grzywacz
Scenografia i kostiumy: Natalia Kornecka
Obsada: Sławomir Kołakowski, Krystyna Maksymowicz, Sylwia Różycka, Wiesław Lewoc
Adaptacja teatralna łącząca opowiadania Witolda Gombrowicza „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego" i „Na kuchennych schodach" przedstawia problem poszukiwania tożsamości człowieka targanego sprzecznościami współczesnego świata. Atrakcyjne scenicznie i wywołujące śmiech nieporozumienia i absurdalne wypadki w ostatecznych wnioskach pobudzają do głębokiej refleksji nad procesem dochodzenia do niezależnej osobowości oraz czyhającymi na tej drodze pułapkami i pokusami, na jakie zostaje wystawiony młody człowiek pozbawiony punktów oparcia w zmiennej i niestabilnej rzeczywistości początku wieku XXI, która okazuje się zaskakująco identyczna z opisem zawartym w brawurowych arcydziełach Gombrowicza.

Fragmenty z recenzji (Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita 30.12.2015):
"Teatr Piwnica przy Krypcie w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich rozpoczął nowy sezon mocnym akcentem. Jacek Bunsch sięgnął po młodzieńczy utwór Gombrowicza, który okazał się dziś opowieścią nader aktualną."
„Znakomita inscenizacja „Pamiętnika Stefana Czarnieckiego" w Szczecinie."
„Spektakl to koncert gry aktorskiej."
„Fakt, że ten dobrze zestrojony kwartet aktorski nie wydał fałszywego tonu, to wielka zasługa Jacka Bunscha - reżysera, który wielokrotnie udowadniał, że w teatrze, zwłaszcza w sztukach Gombrowicza, Witkacego czy Mrożka, ma słuch absolutny."




Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Teatr Piwnica przy Krypcie (wejście B)

Spektakl odbędzie się  31-03-2016  o godzinie 18:30 





(spektakl towarzyszący wystawie pt. SYGNOWANO: BUNSCH. MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA, TEATR, LITERATURA)



"Dłutem czytane. Tadeusz Kowalski" to wystawa przedstawiająca twórczość szczecińskiego artysty, żyjącego w latach 1939–2011. Prezentuje ona ponad 60 prac z jego rzeźbiarskiego dorobku, pochodzących przede wszystkim z biblijnego cyklu Biblia dłutem czytana. Doskonałe warsztatowo płaskorzeźby o wyrazistej formie i przemyślanej kompozycji ukazują staro – i nowotestamentowe motywy poprzez wyobraźnię i emocje artysty. Ułożone na ekspozycji według biblijnej chronologii prowadzą widza od tworzenia świata, poprzez działalność i śmierć Chrystusa, do Apokalipsy. Wśród eksponowanych płaskorzeźb o tematyce maryjnej – rzadziej realizowanej – znajduje się ostatnia, niedokończona przedstawiająca Matkę Boską Zielną.
Wystawa prezentuje przede wszystkim główny nurt zainteresowań artystycznych Tadeusza Kowalskiego, czyli działalność rzeźbiarską. Oprócz samych prac zobaczyć można szkice do nich, a także pracownię artysty i narzędzia rzeźbiarskie. Ekspozycja nie pomija także, mniej znanej, bardzo osobistej twórczości literackiej, za którą dwukrotnie artysta otrzymywał nagrody regionalnego oddziału ZLP. 
Tadeusz Kowalski, mieszkaniec Szczecina od 1958 roku, twórczość rzeźbiarską rozpoczyna w latach 70. XX wieku, jednakże dopiero od 1994 roku pracuje nad cyklem biblijnym, w którym powstało ponad 100 prac, w większości trudnych technicznie i kompozycyjnie płaskorzeźb. Tworzył w różnych gatunkach drewna, natomiast prace zawsze pokrywał bejcą i woskiem pszczelim. Pierwszą wystawę indywidualną otworzył w 1997 roku w klubie Civitas Christiana, a następnych latach – ciągle powiększający się cykl – wystawiał w Goleniowie,  Świnoujściu, Nowogardzie, Łobzie, Policach i Kamieniu Pomorskim. W Szczecinie jego indywidualne wystawy prezentowane były także w kościołach, galerii Urzędu Miejskiego i w Zamku Książąt Pomorskich.
Muzeum Narodowe w Szczecinie twórczość Tadeusza Kowalskiego prezentowało po raz pierwszy w 1999 roku. Niektóre z jego dzieł, których w kolekcji Działu Etnografii Pomorza jest 14, brały udział w wystawie w Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie w 2005 roku. Obecna wystawa to przedstawienie całości dorobku artysty o niezwykle wyrazistym stylu tworzenia dotykającym kanonów tradycyjnej sztuki samorodnej, a równocześnie o profesjonalnej precyzji warsztatowej i sprawności kompozycyjnej.     
Wystawa czynna do 24 kwietnia 2016
Miejsce :

Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Tradycji Regionalnych
 

Organizator:

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wiosna , wiosna , wiosna .........

Już niedługo nasza nowa, zapowiadana  wystawa w CUMIE !
Spotykamy się 21 marca na miejscu ( godzina 13 oo )  - każdy twórca proszony jest o przyniesienie 2 obrazów (tematyka kwiaty)
Wernisaż odbędzie się w kwietniu - dokładny termin poznamy niedługo. 
Serdecznie zapraszamy !  

 

Niedługo ten dzień................



                                                                         

 
  8 marca  1910 roku został ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki  Dzień Kobiet . Miał on być orężem w walce o prawa płci pięknej oraz pamiątką wielu ofiar walki o równouprawnienie.
Sprawa była poważna . W tamtych czasach ogromna większość Europejek nie miała nawet prawa głosować (w Niemczech, Rosji i Polsce przyznano im je w 1918 roku, ale np. we Francji dopiero w 1944!).  
Po kilku latach Dzień Kobiet za sprawą bolszewickiej feministki został ustanowiony przez Lenina świętem oficjalnym ( nie był dniem wolnym od pracy.....).
W 1965 roku Prezydium ZSRR ustanowiło Międzynarodowy Dzień Kobiet  - jego charakter znamy z czasów PRL-u . Walka o prawa kobiet została zastąpiona upamiętnianiem zasług kobiet sowieckich , a pamięć o bohaterkach ruchu feministycznego - docenianiem wkładu kobiet w " walkę o pokój".
Od pewnego czasu na szczęście  święto wraca powoli na właściwe tory .......







Czas na "Szczecinianki "

                  

             Wernisaż wystawy fotograficznej "Szczecinianki".

 

              






 W  Dniu Kobiet 8 marca 2016 roku  o godz. 17.00 odbędzie się  uroczyste otwarcie wystawy                       "Szczecinianki". 
 Podczas wernisażu wystąpi Chór Kameralny Concertino pod kierunkiem Małgorzaty Kowalik.

 Autorami zdjęć "Szczecinianek" są fotografowie zawodowi, fotoreporterzy szczecińskich dzienników, członkowie Związku Polskich Fotografów Przyrody, Fotoklubu "Zamek" oraz niezrzeszeni miłośnicy fotografowania, m.in. Jacek Błędowski, Mieczysław Chrusciel, Wojciech Gołebiowsi, Dariusz Gorajski, Andrzej łazowski, Ryszard Pakieser, Jan Surudo, Andrzej Szkocki.

 Podczas wernisażu wystąpi Chór Kameralny Concertino pod kierunkiem Małgorzaty Kowalik. Wstęp wolny. 

   Miejsce: Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16

                                              


                                    koncertino_600

Co widac w muzyce?









08.03.2016 ( wtorek), godz. 17.00 sala Anny Jagiellonki (wejście B z dużego dziedzińca)
       Jesień średniowiecza, czyli muzyka XIV-XV wieku


Na spotkaniu prowadzący zaprezentują muzykę z XV w., zarówno o charakterze religijnym, jak i świeckim. Słuchacze dowiedzą się o stylu określanym jako ars nova, ulubionych instrumentach epoki oraz o tym, że Burgundia słynie nie tylko z wina. Prowadzący opowiedzą o miejscu muzyki w życiu społeczeństw europejskich czasu wojny stuletniej, wojny trzynastoletniej i wojny Dwóch Róż. Zaprezentowane zostaną utwory muzyki dworskiej i ludowej oraz twórczość trubadurów (tańce, pieśni, ballady starofrancuskie).
Uczestnicy będą też mogli wziąć udział w konkursie dotyczącym prezentowanej muzyki, a nagrodę stanowić będą bilety na koncert . " Misterium Pasyjne ": w wykonaniu zespołu Pomerania Singers pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk Makuch, który odbędzie się 24 marca w sali ks. Bogusława X w Wielki Czwartek.
Spotkanie poprowadzą: Wojciech Kral i Andrzej Wątorski
                                                                
                                                                          
 
Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala ks. Anny Jagiellonki (wejście B)

Wstęp: bilety: 2 zł

Kiedy:
 08-03-2016 17:00 Wtorek

KWIATY , KWIATKI I KWIATUSZKI ..........


 Prawdopodobnie w połowie marca ruszy nasza nowa wystawa.


Tematyka  -  kwiaty ..... kwietne  łąki  ...... kwieciste plenery .....

...kwiatowy zawrót głowy......

 ( miejsce - CUMA ul. Monte Cassino w Szczecinie )



Dokładne informacje podane zostaną podczas poniedziałkowego zebrania ZSTK ( 7.03.2016.) w INKUBATORZE  
( godz. 16 00 - 17 30).




Uprzejmie zapraszamy  !